Movember jest inicjatywą charytatywną, która zmienia oblicze zdrowia mężczyzn na skalę globalną, skupiając się na zdrowiu psychicznym i zapobieganiu samobójstwom, raku prostaty i raku jąder. Na całym świecie mężczyźni umierają sześć lat wcześniej niż kobiety i to z powodów, którym w dużej mierze można zapobiec. Zobacz jak rak jąder może zostać powstrzymany.

Rak jądra – Movember i moja historia

Coroczna kampania Movember jest rozpoznawalna  na całym świecie dzięki zabawnemu, przełomowemu podejściu do zbierania funduszy, i zachęcania mężczyzn do podejmowania działań na rzecz swojego zdrowia. Przede wszystkim chodzi o rak jądra i prostaty.

 Pomysł na kampanię Movember jest prosty. W listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia. Chcemy również zainicjować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. 

W moim  przypadku wszystko zaczęło się dziesięć lat temu. Początek był zwyczajny. Gdy brałem prysznic zauważyłem, że jedno jądro jest dwukrotnie większe od drugiego …

 

Rak jądra jest chorobą, która występuje, gdy komórki nowotworowe (złośliwe) rozwijają się w tkankach jądra. Rozwój komórek nowotworowych w obu jądrach może wystąpić, ale jest bardzo rzadki. Rak jądra jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn w wieku od 20 do 35 lat.

Moja historia

Takie bezbolesne powiększenie jądra, któremu niekiedy może towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny, to najczęstszy objaw, że pojawia się rak jądra. Jest to również uczucie ciężaru w mosznie, a także szybko narastające powiększenie moszny wskutek gromadzenia się w niej płynu. Mój niepokój budził również ból i dyskomfort w obrębie moszny.

Kolejnym krokiem była wizyta u lekarza rodzinnego. Przebywałem wówczas w Glocuester, w Wielkiej Brytanii, więc była to wizyta u GP. Co prawda lekarz przekonywał mnie, że to infekcja, to jednak po dłuższej rozmowie dostałem skierowanie na badania aby sprawdzić czy to rak jądra, a może inne schorzenie.

Rak jąder: Objawy i oznaki Bezbolesny guzek lub obrzęk na jednym z jąder. ... Ból, dyskomfort lub drętwienie jądra lub moszny, z lub bez obrzęku. Zmiana w sposobie odczuwania jądra lub uczucie ciężkości w mosznie. ... Tępy ból w podbrzuszu lub pachwinie.

Czekałem prawie tydzień na badania i wyniki, a w głowie pytanie. Dlaczego ja ? Myslałem, że rak dotyka osób starszych, a nie 25-letniego chłopaka, który ma całe życie przed sobą. Okazało się jednak, że tak właśnie jest i ta choroba dotknęła w młodym wieku nawet sportowców, czyli osoby dbające o zdrowie jak Lance Armstrong czy Wayne Rooney. Gdy otrzymałem wyniki wiedziałem jedno : To niedogodność, której trzeba się pozbyć.

Rak jądra - leczenie

Dowiedziałem się, że po pierwsze potrzebne będzie usunięcie jądra. Od razu zacząłem się zastanawiać, czy to nie spowoduje bezpłodności. Jednak dobra wiadomość jest taka, że usunięcie jednego jądra nie wpływa istotnie na płodność mężczyzny. Pozostałe jądro jest w stanie wyprodukować odpowiednią do zapłodnienia ilość plemników. Po operacji można normalnie uprawiać seks ( po kilku tygodniach). Jedynym widocznym skutkiem zabiegu jest brak jądra. A dokładniej zastąpienie go implantem. 

Postanowiłem również zadbać o profilaktykę i wzmacnianie organizmu suplementami. Polecam w tym celu webinar na temat odwracania procesów nowotworowych. Znajdziesz go TUTAJ. Wiedziałem również, że muszę zmienić nawyki żywieniowe, ale na ten temat pisałem już wcześniej

Substancje zawarte w roślinach są doskonałymi naturalnymi środkami, pozwalającymi skutecznie wzmacniać organizm w trakcji konwencjonalnego lecznie. Mimo stosowania najlepszych procedur chirurgii, radioterapii i chemioterapii, śmiertelność z powodu nowotworów stale rośnie, wobec czego coraz większa uwagę zwraca się na profilaktykę. Rak to straszliwa diagnoza, ale nie pozbawiająca nadziei. Dlaczego ? Wyróżnia się trzy fazy rozwoju tej choroby : przednowotworowy, nowotworowy odwracalny i nowotworowy nieodwracalny.

Jak nutraceutyki mogą uchronić nas przed nowotworem ?

Rak jądra, tak jak inne nowotwory, spowodowany jest określonymi czynnikami, które można zredukować. Choroba ta jest finałem ciagu zdarzeń powstających w ciągu wielu lat. Czy wiesz, że co najmniej 10 lat mija od pojawienia się pierwszej komórki rakowej do powstania guza ? I te 10 lat to czas, kiedy komórki nie rozprzestrzeniają się do innych tkanek. Jest to także okres, kiedy układ odpornościowy radzi sobie dobrze z patogenami. Układ immunologiczny patroluje organizm i wyszukuje zmutowane, nienormalne komórki rakowe i skutecznie je niszczy. Wystarczy jednak, że obniża się jego moc i zaraz zaczynają się kłopoty. 

Istotną rolą w profilaktyce antynowotworowej jest styl życia i sposób odżywiania. Problem kryje się w nieprawidłowym odżywianiu, warunkującym zachowanie równowagi kwasowo- zasadowej i zapotrzeniu organizmu w tlen. Nawyki żywieniowe wywierają ponad 10-krotnie silniejszy wpływ na rozwój nowotworu niż wszystkie pozostałe czynniki. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne oparte przede wszystkim na prawidłowej diecie, w skład której wchodzi duża ilość roślin. Dziś znamy ponad 100 roślinnych ekstraktów skutecznie powstrzymujacych proces powstawania nowotworu.

Mają one przede wszystkim oczyszczać organizm z toksyn i wyposażać go w skuteczną broń do walki z intruzami np. wolnymi rodnikami.

Fitoskładniki obecne  pokarmie roślinnym regulują komunikację między komórkami zapobiegając tworzeniu się kapilar wokół guzów nowotworowych, którymi zaopatrywane są guzy w składniki pokarmowe. W ten sposób rak nie odżywiany dosłownie umiera z głodu.

Fitoskładniki, a rak jądra

Fitoskładniki łącząc się z substancjami rakotwórczymi transportują je na zewnatrz ciała, chroniąc przed rozpoczęciem reakcji początkującej powstawanie raka i niszcząc komórki przerzutowe. Współcześnie uprawiane na skalę przemysłową rośliny są jednak wyjątkowo ubogie w witaminy i niezbędne minerały, dlatego tak ważną rolę w odżywianiu komórek naszego organizmu odgrywa suplementacja z dużą ilością antyoksydantów, kwasów tłuszczowych Omega 3 czy beta glukanów jak np. Reishi. 60-70% nowotworów można uniknąć poprzez dostarczanie organizmowi niezbędnej ilości naturalnych antyoksydantów.

Movember - mój apel

Jeśli chodzi o zdrowie, zbyt wielu mężczyzn nie rozmawia na tematy intymne, nie dba o badania i pofilaktykę i umiera zbyt młodo.

Dołącz do nas i naszych partnerów w Well Business Club i pomóż ( nie tylko )mężczyznom żyć szczęśliwiej, zdrowiej i dłużej. Możesz pomóc zmienić oblicze zdrowia.

Podczas akcji Movember mężczyźni zapuszczają wąsy, a kobiety mogą być aktywne fizycznie, poruszać się lub zorganizować zbiórkę pieniędzy. W ten sposób nie tylko zbiera się niezbędne fundusze, ale także prowadzi się ważne i często zmieniające życie rozmowy.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *