żywność funkcjonalna

Nutraceutyki – lecznicza moc roślin

Nutraceutyki są stosowane w celu uzupełnienia diety o substancje pochodzenia naturalnego. Występują normalnie w żywności aczkolwiek w ograniczonych ilościach, a które wykazują właściwości sprzyjające zachowaniu zdrowia i podtrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. – żródło Wikipedia

Każdy dzień dostarcza nowych wyzwań. Praca i obowiązki domowe pochłaniają nas bez reszty, a gdzie tu jeszcze miejsce na pasję ? Codziennie potrzebujemy mnóstwa energii, aby zrealizować wszystkie stawiane przed nami zadania. Pytanie brzmi jak pobudzić organizm do działania?

Jak nutraceutyki działają na organizm ? Są idealnym rozwiązaniem jeśli chcesz uniknąć powszechnych dolegliwości bez stosowania chemicznych rozwiązań.

 • poprawisz stan zdrowia
 • zredukujesz stres
 • wzmocnisz odporność
 • opóźnisz procesy starzenia
 • zmniejsz ryzyko chorób cywilizacyjnych

Kluczowa jest tutaj równowaga :

 • pomiędzy wapniem i magnezem
 • pomiędzy witaminami A1, D3, K2
 • antyoksydacyjna
 • w kwasach tłuszczowych
 • kwasowo- zasadowa
 • sodowo- potasowa
 • w spożywaniu aminokwasów
 • w działaniu enzymów detoksykacyjnych

Największy błąd w leczeniu ciała ludzkiego polega na tym, że lekarze nie znają całości. Żadna część nie będzie zdrowa, dopóki całość nie będzie zdrowa.

PLATON (427–347 P.N.E.)

FILOZOF GRECKI.

Od małego wpaja nam się, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej, trzeba stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim odżywiaj się właściwie. To znaczy dbać o to, aby spożywane przez nas produkty były zdrowe, pełnowartościowe, najlepiej naturalne, bez niepotrzebnych sztucznych ulepszeń.

Właściwa dieta to nie tylko zdrowe produkty, ale także odpowiednie ilości spożywanych pokarmów oraz pory ich przyjmowania.

Co jeszcze wpływa na zdrowy styl życia ?

Kolejną zasadą jest nawodnienie organizmu. Jak wiadomo, organizm w większości składa się z wody, dlatego nie może jej w nas zabraknąć. Najlepiej pić zwykłą wodę,. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowych walorów możemy sięgnąć po herbaty np. zieloną czy białą, naturalne soki owocowe i warzywne oraz zioła.

Trzecim elementem ważnym dla naszego organizmu jest ruch. Aktywność fizyczna powinna być dobrana do naszych preferencji, czasu jaki możemy na nią przeznaczyć a także kondycji naszego organizmu.

Ostatnim z podstawowych elementów wpływających na nasze funkcjonowanie jest relaks i unikanie stresu. Kluczowy jest wiec systematyczny odpoczynek, regeneracja organizmu ale i odpowiednie nastawienie psychiczne, postawa wobec sytuacji czy osób.

Jeśli będziemy pamiętać o tych zasadach nasze ciało będzie zdrowe. Przełoży się to także na większą radość z życia, więcej energii do podejmowania codziennych wyzwań. Niestety mało komu udaje się je realizować. Natłok obowiązków w domu i pracy, ciągły pośpiech skutkuje niedojadaniem, lub jedzeniem byle czego.

Zamiast wody pijemy którąś z kolei kawę, która w dużych ilościach nie działa korzystnie na nasz organizm. Ciągły stres i presja czasu pozbawia nas energii, a co za tym idzie nie mamy ochoty na dodatkowe aktywności i ruch. To wszystko odbija się na naszym ciele, które zaczyna dawać sygnały ostrzegawcze, a jednym z pierwszych jest spadek energii.

Aby organizm właściwie funkcjonował musi mieć paliwo, a dostarczamy go przede wszystkim z pożywieniem. W sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie przygotować posiłków zawierających odpowiednie ilości potrzebnych organizmowi składników warto sięgnąć po nutraceutyki.

httpss://youtu.be/YvT330d4DOs?list=PLXhsjGQc2TONveAYc3saEzozR6i0AY2bn

Nutraceutyki a energia życiowa

Głównym zadaniem nutraceutyków jest uzupełnienie diety o witaminy, minerały, a także związki chemiczne i wyciągi z roślin niezbędne dla naszego zdrowia. W dobrze zbilansowanej diecie powinniśmy dostarczyć wszystkich substancji, których potrzebuje organizm, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Powoduje to niedobory składników odżywczych, które najskuteczniej i najszybciej uzupełniają suplementy diety. Warto także po nie sięgać nawet jeśli nasza dieta jest właściwie skomponowana. Są bowiem takie składniki, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiedniej ilości z pożywieniem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych suplementów – szacuje się, że co roku na rynku pojawia się ok 3000 nowych tego typu produktów.  Jeśli nie wiesz, które wybrać przydatny może się okazać mój artykuł na ten temat.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługują zestawy zawierające nutraceutyki i adaptogeny, które są odpowiedzią na zróżnicowane potrzeby organizmu podczas rytmu dobowego.

Jak ocenić jakość wyciągów ?

Surowce ziołowe, nutraceutyki mogą mieć różną jakość. Ważna jednak jest jakość farmaceutyczna. Jakość farmaceutyczną z pewnością mają składniki ziołowe w produktach leczniczych

Obecnie w przemyśle farmaceutycznym szerokie zastosowanie znajdują ekstrakty roślinne. Aby jako pacjent/ konsument można dokonywać świadomych wyborów mających wskazać wartościowy produkt w miejsce tylko ładnie opakowanego bądź w przekonujący, acz nie do końca uczciwy sposób reklamowanego, trzeba umieć oceniać i porównać składy produktów pod względem zastosowanego wyciągu roślinnego.

Wskaźnik DER , bo o nim mowa (ang. drug extract ratio) określa ilość miligramów surowca roślinnego, użytego do otrzymania jednego miligrama wyciągu (ekstraktu). Jeśli 25 ml preparatu zawiera 45,8 miligramów wyciągu z ziela lucerny (lub innego wyciągu) DER 10:1, oznacza to, że do otrzymania jednej porcji produktu (25 ml) użyto 458 miligramów surowca.

Więcej na ten temat, możecie przeczytać na stronie, która dosyć mocno rozprawia się z nierzetelnymi informacjami w świecie farmacji czy suplementacji. Polecam artykuł : Jak ocenić jakość wyciągów ziołowych? Standaryzacja i DER.

Jeśli temat nutraceutyków Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszam na rozmowę na ten temat. Link do zapisuj znajdziesz TUTAJ

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *