Niedokrwistość to niedobór liczby lub jakości czerwonych krwinek w organizmie. Czerwone krwinki przenoszą tlen w organizmie za pomocą specjalnego białka zwanego hemoglobiną. Niedokrwistość oznacza, że albo poziom czerwonych krwinek, albo poziom hemoglobiny jest niższy niż normalnie. Kiedy osoba cierpi na anemię, jej serce musi pracować ciężej, aby przepompować taką ilość krwi, która jest potrzebna do dostarczenia wystarczającej ilości tlenu do organizmu. Podczas ciężkich ćwiczeń, komórki mogą nie być w stanie przenosić wystarczającej ilości tlenu, aby zaspokoić potrzeby organizmu, a osoba może stać się wyczerpana i czuć się źle. Niedokrwistość nie jest chorobą samą w sobie, ale wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania gdzieś w organizmie. To schorzenie krwi jest powszechne, szczególnie u kobiet. Według niektórych szacunków anemią dotkniętych jest około jedna na pięć miesiączkujących kobiet i połowa kobiet w ciąży.

Leczenie anemii naturalnie

Anemia to stan definiowany jako obniżenie poziomu hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) i/lub krwinek czerwonych (RBC). U mężczyzn diagnozuje się ją, gdy Hn spada poniżej 14 g/dl, a u kobiet poniżej 12 g/dl. Wyróżnia się przy tym 4 stopnie jej nasilenia. Ładogna. Umiarkowana. Ciężka. Zagrażająca życiu. A czy możliwe jest naturalne leczenie anemii ? O tym przeczytasz poniżej

Objawy anemii

W zależności od wynikającego z choroby niedotlenienia narządów ( głównie serca i centralnego układu nerwowego ) z różnym nasileniem pojawiają się wówczas takie objawy jak :

 • osłabienie,
 • łatwe męczenie się,
 • bóle i zawroty głowy,
 • szum w uszach,
 • senność,
 • mroczki przed oczami,
 • tachykardia,
 • bladość skóry i błon śluzowych,
 • łamliwość włosów i paznokci,
 • bolesne pękanie kącików ust,
 • parorexia, czyli spożywanie niejadalnych produktów np. tynku, gliny, krochmalu czy kartonu

Niedobory żelaza

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn anemii, a ze względu na nie wyróżnia się kilka odmian choroby. Zdecydowanie najczęstsza jest anemia z niedoboru żelaza (Fe) – dotyczy nawet 80% przypadków. Jest to stan, w którym z powodu zbyt małej ilości tego pierwiastka w organizmie dochodzi do uposledzenia syntezy hemu oraz obniżenia parametrów mofrologicznych czerwonych krwinek.

Niedobór żelaza stwierdza się u ok. 10% kobiet i 4% mężczyzn. Wśród pań, które nie przeszły jeszcze okresu menopauzy, główną jego przyczyną są obfite miesiączki, a u mężczyzn i kobiety po klimakterium – utajone krawawienie, głównie z przewodu pokarmowego.

Żelazo tracimy również z moczem i żółcią, jednak to kwestie jelitowe wydają się mieć największe znaczenie. Anemia stanowi najczęstsze powikładnie nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Leśnioweskiego- Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Częstość jego występowania szacuje się w tych schorzeniach na 6-74%. Tak duża rozbieżność wynika z różnych definicji i badanych populacji.

Stany zapalne

Zmiany w błonie śluzowej jelita powodują dużą utratę krwi, a u pacjentów dochodzi ponadto do zaburzenia wchłaniana żelaza. Dlatego anemia tak szybko się rozwija.

Z drugiej strony przewlekły charakter tych schorzeń powoduje aktywację kaskady reakcji immunologicznych, wpływających na przebieg erytropoezy, czyli procesu namnażania i różnicowania erytrocytów z komórek macierzystych w szpiku kostnym. Wykazano, će cytokiny zaplane hamują prekursory erytroidalne i zaburzają metabolizm żelaza, powodując jego nagromdzanie się w makrofagach i utrudniając jelitowe wchłanianie.

W stanach zapalnych rośnie również stężenie hepcydyny, czyli hormonu syntetyzowanego w wątrobie. Reguluje on homeostaże żelaza. Cytokiny prozapalne stymulują ekspresję genu dla tej substancji, zwiększając jej stężenie. Wówczas może on hamować wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.

Spada wówczas dostępność żelaza do budowy hemu, niemożliwe stają się uwalnianie jego zapasów oraz reakcja krwiotworzenia w szpiku. To powoduje niedotlenienie.

Cytokiny mogą również powodować śmierć erytrocytów. Oczywiście te negatywne procesy zachodzą w przebiegu różnych stanów zapalnych. Jednak to u pacjentów z chorobami jelit utrzymujaca się anemia jest szczególnie groźna, ponieważ może prowadzić do pogorszenia dystrybucji tlenu i tolerancji wysiłku, osłabienia, a nawet upośledzenia funkcji serca i nerek.

Również niektóre leki stosowane w nieswoistych zapaleniach jelit mogą bezpośrednio upośledzać erytropoezę. Kolejnym problemem jest zaburzenie wchłaniania witaminy B12 i kwasu foliowego z powodu stanu zapalnego w jelicie cienkim, co również przyczynia się do anemii.

Źródło żelaza

Inne schorzenia przewlekłe, które sprzyjają pojawieniu się anemii, to długotrwałe zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, przewlekła niewydolność nerek, schorzenia wątroby oraz niedoczynność tarczycy.

Prawie 2/3 całkowitej ilości żelaza znajduje się w hemoglobinie, część magazynowa jest w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym.

Zaledwie 20% dostarczamy codziennie wraz z pożywieniem. I to właśnie na dietę i odżywianie mamy największy wpływ. Ostotne jest nie tylko spożywanie odpowiedniej ilości pokarmów bogatych w ten pierwiastek, ale i umiejętne łączenie ich z innymi. Istnieje bowiem wiele czynników hamujących badź poprawiających wchłanianie żelaza.

Leczenie anemii : mięso i podroby

Zwykle zbyt małe ilości tego pierwiastka spożywają osoby stosujace diety odchudzające lub wegetarianie. Nie może to dziwić. Najważniejsze źródło żelaza to produkty pochodzenia zwierzęcego : wątróbka, czerwone mięso, drób i ryby. Wszystkie wymienione składniki obfitują przy tym w lepiej przyswajalne żelazo hemowe. Ograniczenie spożywania mięsa stanowi jedną z podstawowych przyczyn niedoborów żelaza. Formę niehemową znajdziesz w produktach roślinnych np. zbożowych, warzywach i owocach oraz strączkowych. Świetnym rozwiązaniem jest również MyBlood, które poprawia jakość krwi i dostarcza odpowiedniej ilości żelaza.

Leczenie anemii : witamina C

Odpowiedni poziom kwasu askorbinowego to najwazniejszy czynnik zwiększający wchłanianie żelaza z pożywienia. Pierwiastek ten występuje w przyrodzie w różnym stopniu utlenienia, który wpływa na jego przydatność dla organizmu. Zdaniem naukowców kwas askorbinowy utrudnia tworzenie niedostępnych kompleksów żelaza w świetle żołądkowo- jelitowym.

To dlatego idealnym rozwiązaniem jest łączenie w jednym posiłku produktów zawierających żelazo i witaminę C. Witamina C, którą mamy w ofercie redukuje Fe ( III ) do postaci Fe (II ) – a właśnie ta zredukowana forma jest absorbowana w dwunastnicy.

Leczenie anemii : ekstrakt z buraków

Ekstrakt z buraków to naturalny sposób na podniesienie poziomu erytrocytów. Naturalny ekstrakt to doskonałe źródło kwasu askorbinowego, foliowego oraz witaminy B12. To własnie burak stanowi kluczowy element nutraceutyku MyBlood.

Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego prowadzą do zaburzeń dojrzewania komórek krwi, w wyniku których w szpiku powstają olbrzymie komórki określane mianem megaloblastów, a we krwi pojawiają się makrocyty. Spowodowana tymi procesami niedokrwistość nazywana jest zatem megaloblastyczną lub makrocytową.

Leczenie anemii : spirulina

Spirulina może zwalczać anemię, dzięki dużej zawartości chlorofilu. W jednym z badań z udziałem osób cierpiących na anemię, wykazano że suplementacja spiruliną zwiększyła zawartość hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Poprawił się również układ odpornościowy. Nie można przy tym zapominać, że ta alga to prawdziwa bomba odżywcza, która wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. I właśnie dlatego zwiększa ryzyko uszkodzeń oksydacyjnych, szczególnie podczas aktywności fizycznej. Spirulina zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, a także znacznie skraca czas regeneracji. Znajdziesz ją w ProRelaxin.

Urszula, źródło: Duo Life Pomogło

Moim odwiecznym problemem była anemia BYŁA BO JUZ NIE JEST.
Wiele lat ciągłego brania żelaza pod różną postacią,w tabletkach,w produktach,nawet dwie jednostki krwi dożylnie po urodzeniu syna gdzie hemoglobina spadła do 6.
Szukanie przyczyny anemii i jej nieprzyswajalnosci , gastroskopia stan zapalny żołądka, helikobakter.
Nadal pochlanialam tony żelaza a wyniki fatalne.
Od sierpnia biorę suplementy Duo proselect, chlorofil, Wit C i oczywiście żelazo i macie dowody na zdjęciach z moich wyników badań , że dzięki Duo mój organizm zaczął przyswajać żelazo.
Mało tego mam małe problemy kardio,a głównie z atakami szybkiego pulsu i wcześniej ataki były nawet 2 razy w tygodniu tak nagle bez powodu nawet w drodze z miasta czy leżąc sobie w łóżku momentalnie puls podskoczył do 130-140 ,wtedy biegiem tabletka. W obecnej chwili od końca sierpnia ani jednego ataku ZERO.
Także naprawdę działa jakby ktoś nie chciał wierzyć
Niedokrwistość oznacza, że poziom czerwonych krwinek lub poziom hemoglobiny w Twoim organizmie jest niższy niż normalnie, co oznacza, że Twój organizm nie ma wystarczającej ilości tlenu. Niedokrwistość nie jest chorobą samą w sobie, ale wynikiem tego, że coś w organizmie nie działa prawidłowo. Niedokrwistość może mieć wiele przyczyn, w tym pewne choroby lub stany chorobowe oraz przyjmowane leki. Niski poziom żelaza (niedobór żelaza) jest najczęstszą przyczyną anemii.
Źródło: Duo Life Pomogło

Ważne linki i uwaga

Kliknij tutaj i dołącz do naszego Klubu i uzyskaj dostęp do ekskluzywnych produktów DuoLife, idealnych zarówno dla Ciebie, jak i Twoich bliskich, z rabatem nawet do 40%! Korzystaj z lukratywnych promocji, wykładów i szkoleń eksperckich

Punkt pierwszy.
Zawarte tu posty mają charakter informacyjny. O poradę zawsze pytaj swojego lekarza, naturopatę lub farmaceutę. Ja nie doradzam i nie diagnozuję, jeśli spróbujesz to na własne ryzyko. Mogę napisać co ja próbowałem i co działało na naszych klubowiczów i co mądrzy ludzie mówią o próbowaniu różnych rzeczy, ale nie mogę i nie chcę Cię diagnozować. Wiem, że dla stałych czytelników są to rzeczy oczywiste, ale ktoś może wejść po raz pierwszy i możemy się nie zrozumieć 

Punkt drugi.
Rzeczy, o których będę pisał to wsparcie w leczeniu. Nutraceutyki i leki są do siebie bardzo podobne. Pora zmienić punkt widzenia i zacząć traktować nutraceutyki jako pełnoprawną dziedzinę.  Nie chcę, żebyście myśleli o rezygnacji z leczenia, które zalecił Wam lekarz czy cokolwiek innego. Nie mogę zagwarantować, że to zadziała w Twoim przypadku. Ale jeśli do Nas dołączysz, to zyskasz dostęp do infolinii medyczno- produktowej. Możesz połączyć śię z naszym lekarzem, który doradzi Ci najlepsze rozwiązania.

Punkt trzeci.
Wybrałem nutraceutyki, które są dostępne, są normalnymi, legalnie sprzedawanymi suplementami diety lub ziołami (z bardzo niewielką ilością skutków ubocznych w stylu pokrzywy). Nie znajdziecie tu leków, ale to, co jest normalnie dostępne, dopuszczone do użytku i moim zdaniem wartościowe i co możesz kupić w Naszym sklepie.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *