aplikacja redukcji wagi

co jeść żeby schudnąć i nie zwariować ?

Jestem pewny siebie, to łatwiej akceptuję swoje ciało.
Akceptuję swoje ciało, więc łatwiej mi zbudować pewność siebie.
Które zdanie jest prawidłowe ? Co jeść żeby schudnąć , ale jednocześnie nie zatracić siebie ?

Ten rok jest szczególny, bo przymusowe „wakacje” w domu spowodowały, że wiele osób nabrało dodatkowej masy ciała. Stres, podjadanie. Wiem o tym doskonale, bo sam często podjadałem, z nudów, oglądając coś na YouTube.

Ja akurat zredukowałem masę ciała, wróciłem do prawidłowej wagi i czuję się znów dobrze, wpływa to na moją pewność siebie, na moje otoczenie. Na świat zewnętrzny. Trudno było spokojnie podchodzić do tego, że zakupione kiedyś ubrania na lato, są za małe i przeleżą drugie wakacje w próżniowym worku.

Albo kiedy bieganie powodowało, że stawy Mnie bolały, a ciało chorowało, nie było takie jakie chciałbym mieć. Rodziła się frustracja, gorycz, trochę złość, które aby znaleźć ujście powodowały, że szedłem na kolejnego kebaba. A niektórzy wyżywają się na innych. Czasami też widzę, śmiech z tego, ale przez łzy.

Co jeść żeby schudnąć ? To nie jedyne pytanie, bo równie ważna jest sprawność fizyczna, o czym pisałem w TYM ARTYKULE. Na drugi temat już pisałem, dzisiaj zajmiemy się odpowiedzią na pierwsze pytanie. Zachęcam również do oglądnięcia nagrania z webinaru, na którym dietetyczka, blogerka, autorka kursów online, książek, audiobooków Magdalena Kwarciak dzieli się swoją wiedzą nt. ” Jak schudnąć na lata nie do lata? „

Czy rozmiar ma znaczenie ?

Jeśli chodzi o ubrania to tak, ale przede wszystkim istotne jest to, jak się czujemy we własnym ciele. Jest ogromna różnica między tym, że odchudzamy się, bo lepiej czuję się w danym rozmiarze, a tym że dopóki nie schudnę, to nie jesteśmy nic warci. Pierwsze to chęć zmiany , która wiąże się z życzliwością i troską o siebie. Druga to lęk o to, że jesteśmy nieatrakcyjni i niewiele znaczymy.

Uczymy się tego gdy dorastamy, bo rodzimy się z naturalną akceptacją tego jacy jesteśmy. Małe dzieci z fascynacją oglądają swoje ciało, dotykają się, ale z czasem umyka Nam to poczucie ciekawości. Tworzymy w głowie listę tego, jak powinno wyglądać, a nie jakie jest nasze ciało. A skoro tak, to trzeba nauczyć się tego na nowo.

To jak budowanie relacji z drugą osobą, wymaga świadomości siebie i ciała. Potrzebujemy czasu, zaangażowania, codziennego kontaktu, rozmów, uwagi, troski. To proces, a nie chwilowa fanaberia. Twoje ciało to jak Twoja przyjaciółka, której nie powiesz raczej : ” Jak schudniesz 10 kg to będziemy się przyjaźnić”

Szczególną rolę odgrywają rodzice, mentorzy, od których uczymy się nawyków żywieniowych, o tym jak patrzeć na swoje ciało. A tutaj jest różnie. Niektóre osoby patrzą na swoje ciało jak narzędzie, które ma Nam służyć, a nie my jemu. Albo ciało to coś niedobrego, bo służy do zaspokajania potrzeb seksualnych.

Weightism, czyli jesteś gruby, więc Cię nienawidzę

Tworzymy pewne skróty myślowe, czyli gruby to leniwy, nie lubi sportu, nie potrafi się powstrzymać od jedzenia, jest niezorganizowany itd. To są przekonania łączy to, że wygląd ma znaczenie i decyduje o wartości. A wierząc w to, wpadamy w pułapkę kategoryzacji, na zasadzie : ktoś jest wartościowy albo nie.

Tak mocno chcemy się podobać innym, bo boimy się zaszufladkowania, co powoduje lęk przed porażką, przed oceną. Wpadamy w pułapkę budowania własnej wartości w oparciu o zewnętrzne opinie. Możesz więc rozpocząć proces odchudzania, ale nie masz pewności, że zyskasz tym samym akceptację otoczenia, jeśli samemu nie zmienisz swojego myślenia.

Nie daj sobie odebrać radości z życia

Nie mamy wpływu na to co myślą o Nas inni, chociaż wydaje Nam się, że jak będziemy wyglądać atrakcyjniej, to zaskarbimy sobie czyjąś sympatię. Tymczasem ludzie, oceniają Nas przez pryzmat tego, jak sami czują się ze sobą, jakie mają filtry. Podobnie jak my, dlatego ważne jest aby nie zagubić siebie, zmieniając sylwetkę.

Odrzucamy swoje upodobania, radości czy formy spędzania czasu wolnego. Musimy pamiętać o byciu autentyczną osobą, a tymczasem siedzimy na imprezie rodzinnej lub w restauracji i prosimy o zamianę produktów, bo ma za dużo kalorii. Odbieramy sobie radość doświadczania świata zmysłami, nie czerpiemy radości z biesiadowania. Czy to oznacza, że nie warto zdrowo się odżywiać i prowadzić zdrowy styl życia ?

Warto, ale przede wszystkim pokochaj siebie i na tym fundamencie buduj zdrowy styl życia. Nie chodzi o to, aby skrupulatnie pilnować się diety, ale aby czerpać przyjemność i radość z życia. Temat własnego ciała nikogo nie oszczędza i każdy z Nas, przynajmniej raz w życiu patrzył krytycznie na siebie i swoje ciało. A najintensywniej temat ten wraca, gdy nadejdzie lato ( gdy to piszę, to do czerwca zostało około 4 miesiące ).

Dlaczego w lato gubię siebie, zamiast kilogramów ?

Wymienię trzy powody, dla których koncentrujemy się na własnym ciele, gdy robi się cieplej.

  1. Krytyk wewnętrzny, który jest katem stojącym nad Nami, gdy idziemy pobiegać z samego rana, a jednocześnie gdy spuszczamy wzrok przechodząc obok cukierni, żeby nie widzieć co jest za witryną.
  2. Presja społeczna, w postaci social mediów, gwiazd show businessu, photoshopa, promuje dosyć wyśrubowany wizerunek wysportowanej osoby. Ja akceptuję, że kaloryfera i bicepsów budował nie będę, bo się dobrze czuję jak jest teraz.
  3. Potrzeba przynależności, potrzeba akceptacji przez grupę. Obiecujemy sobie, że jak spełnimy kilka warunków, to pokochamy siebie. Zaakceptuj więc siebie, teraz. A nie za pięć kilogramów !

Co jeść żeby schudnąć ? pobierz aplikację

aplikacja krokomierz ćwiczenia
Pobierz aplikację na swój telefon i kształtuj zdrowe nawyki

Co jeść żeby schudnąć ? Przede wszystkim to co sprawia Ci przyjemność i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Zadbaj jednak o odpowiednią aktywność fizyczną i bilans kaloryczny, a pomoże Ci aplikacja, którą pobierzesz klikając w powyższy link.

Sam wybierzesz swój poziom zaawansowania, a trener personalny wirtualnie i specjalnie dla Ciebie dobierze plan treningowy.

Otrzymasz dokładny limit dziennych kalorii, którego powinieneś się trzymać, żeby osiągnąć swój cel.

Aplikacja przypomni Ci codziennie o posiłkach, piciu wody i treningach. Wspólnie utrwalimy zdrowe nawyki!

A dodatkowo już zapraszam Cię na naszą grupę na Facebooku, gdzie podejmiemy każdego dnia temat z obszaru Strategii 7S, co pozwoli Ci zbudować nawyki i zadbać o swoje zdrowie.

Zapraszam Cię również do naszego klubu Well Business Club Polska. Jesteśmy na LinkedIn oraz na Facebooku. A więcej informacji oraz ebooka dotyczącego holistycznego podejścia do zdrowia znajdziesz na TEJ STRONIE.

Naturalnie zdrowia życzę i wszystkiego najlepszego !

httpss://youtu.be/FyM5O_ZyK3o

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *